[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: Monza update



At 06:36 PM 6/21/00 -0400, you wrote:
>. Now, Gina mentioned cost. Gina, I figured
>out that a RAW diet would cost me twice as much. I am feeding nine dogs
>now, and buying a thirty pound bag once a week, so it weighs lighter
>then other food, and does go farther.
>--
>Ilene Cook

IIene,

My raw diet actually cost less than most average good foods because I buy 
in bulk where so many can not. My average invoice breaks down to 35 cents a 
pound.  Meat  It's costing me about $160.00 per month to feed 12 dogs. 
Veggies I don't add up as we eat them too.  I don't use many 
supplements.  Actually cut out a whole slew of them as I thought it was 
getting out of hand.  Besides the Wellness being expensive it's really hard 
to find here and Rocky won't eat it.  He wont eat Panicle either which is 
another really fine food.  Only grain in it is oats which is the best grain 
you can feed a dog ( in moderation).

Happy that your seeing improvements in your guys. Now could you please win 
a dog show so we can all stop chanting and start cheering!!!!!

  I am having to add grains back in to the dogs diets though as I am seeing 
less coat condition with out the grains.
G